Metronomun Müzisyenler İçin Önemi

 • #

  Burada öğrediklerinizin metronom eşliğinde çalışılması gerektiğini düşünüyorum.

  Ama metronom’un ne işe yarayıp yaramadığını anlamak önemlidir.
  Metronom sizi ritmik olarak daha isabetli yapar ama size çalmayı öğretmez,sunu unutmayın metronom sizin gelişiminize yardımcı olur ama sizin aşmanız gereken bir görev deildir.

  Şu detayların her birine bir göz atalım

  Metronom notalarınızı doğru aralıklarda vurmanızı ve zamanı tutmanıza yarar metronom sizin hızlı kısımlarda yavaşlamanızı yavaş kısımlarda hızlanmanızı yani çekme koşma eylemini engeller,bazı ritmik ilişkileri öğrenmeniz çok işinize yarayacaktır.

  Öğrendiklerinizi stüdyoda kulağınızda metronomla çalışmaya önem vermenizi tavsiye ederim dersler dışında stüdyoda extra çalışmalar yapın yararını zamanla göreceksiniz. Bateri eğitiminde metronom önemlidir.

  Unutmayın metronom size swing veya groove yapmayı öğretmez bunun hissiyatla alakası vardır ve metronom’un hisleri yoktur, o bir makinadır.

  Yine de metronomdan korkmayın özellikle metronom ile çalışırsanız makine gibi çalarsınız yalanına inanmayın metronom’u bir kılavuz gibi kullanın ama olduğundan daha fazla önem vermeyin.

  Onu kılavuz olarak kullanmanın bir yoluda onunla gelişiminizi ölçmektir kabiliyetiniz arttıkça metronom ile daha yüksek hızlarda çalabilirsiniz psikolojik olarak gelişiminizi görmek size moral ve yarar sağlar ama metronom ile bir hız yarışına girmeyin müzikal olmayı unutup hızınız hakkında endişelenmeye başladığınızda müziğin amacını kaybetmiş oluyorsunuz. 16’lık notları 200 bpm’de çalmak size moral verebilir ama onları müzikal olarak çalamıyorsanız maharet deildir.

  Her çalışmaya başladığınızda yavaş hızlarda başlamanıza tavsiye ederim, tamamen rahat olduğunuzdan emin olun kaslarınız ısındıktan sonra temponuzu arttırın her seferinde en fazla 5 metronom klik’i kadar.

  Ellerinizde bileklerinizde ve kollarınızda gerilme hissettiğinizde metronom’un düşürün ve yine rahat olduğunuz bir hıza düşün hızınızı elinde sonunda geliştirecek olan budur maksimum hızınız günden güne artıp azalabilir ama ortalama hızınızı haftadan haftaya karşılaştırırsanız bir gelişme göreceksiniz sabırlı olun ve düzenli çalışın bol şans.