Çocukların doğuştan müziğe karşı bir ilgi ve eğilimleri vardır. 1 yaşında çocuklar çeşitli yollarla (El çırpma,ses çıkarma) müziğe katılma çabasındadırlar. 2 yaşında ise ritim duyguları geliştiği için tepkilerini, hareketlerini çalan müziğe uydurmaya çalışırlar. Bu dönemden sonra çocukların yaklaşık 5 yaşına kadar müzikleri daha çok dinlemekte oolduğu gözlemlenmiştir. Müziği dinlemesi çocuğun okul döneminde, sınıfta sessiz durma ve dinleme kabiliyetini güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Müzik eğitimi de çocuğun sosyal ve zihinsel becerilerini geliştirmesine yardımcı olur.

Bateri çalmak için yeteneğe ihtiyaç olsa da asıl gerekli olan şey çalışmak,egzersiz ve pratik yapmaktır. Yoğun çalışma ve pratik yapmak, bateri yeteneğinin kazanılması için önem teşkil etmektedir. Bateri çalmak her yaşta öğrenilebilecek bir yetenektir, bateri çalmaya başlamanın alt ve üst sınırı bulunmamaktadır. Herkes belirli bir eğitimden sonra bateriyi çalabilir, artı olarak küçük yaşta bateri çalmaya başlamak çocuğun kas yapısına katkısı olduğu için, öğrenme süresi daha kısa olduğu için ve zeka gelişimine pozitif etkisi olacağı için daha yararlı olur. Ayrıca küçük yaşlardan itibaren müzikle ilgilenmek, müzik üretmek çocukların yaratıcı düşünce ve hayal kurma yeteneklerini arttırmaktadır. Bazı büyük bateristler 6-7 yaşlarında davul çalmaya başlamışlardır [Lars Ulrich (Metallica),Tony Royster(Awolnation,Imajin), Mike Portnoy(Dream Theater)].

Çocuklar için Bateri Eğitimi
MT Müzik olarak çocuklara temel seviyeden başlamak üzere yaklaşık 1 yıl boyunca temel bateri eğitimivermektedir. Temel gereklilikleri edinen çocuklar için özel olarak ileri seviye bateri eğitimi de verilmektedir. Derslerimiz haftalık olmak üzere 1 saat ders ve 1 saat prova veya 2 saat ders 2 saat prova şeklinde olabilmektedir. Dersler çocuklara özeldir, çocukların ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilmektedir. Eğer çocuğunuz için bateri kursu arıyorsanız doğru yer MT Müzik! Eğlence dolu stüdyomuza sizi de bekliyoruz.
mustafa telli ve öğrencisi